2 Mart 2012 Cuma

MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜNE ÖZEL ÇEKİLİŞ SEVİMİN AŞKANASINDA

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü İçin Çekiliş Düzenliyorum

8 Mart dünya emekçi kadınları adına bu günün anlamı, önemini pekiştirmek amacıyla ve dikkat çekmek üzerine bir çekiliş düzenlemeye karar verdim umarım bu çekilişimde beni yanlız bırakamassınız :)

öncelikle vikipedi'den aldığım istatistiki verileri burda paylaşmak istiyorum

Kadına karşı şiddet ve 2007 itibariyle dünya geneli veriler şöyledir:
  • Kadınlara karşı şiddet dünyada en yaygın, ancak en az cezalandırılan suçtur.
  • Tahminlere göre 113 ile 200 milyon arasında kadın demografik olarak “kayıp” (yok) görünmektedir. Ya doğar doğmaz öldürülmüşler (erkek çocuğun kız çocuğa tercih edilmesi) ya da erkek kardeşleri ve babalarıyla eşit derecede gıda ve tıbbi olanaklara ulaşamamışlardır.
  • Fuhuşa zorlanan ya da bunun için satılan kadınların sayısı yılda 700.000 ila 4.000.000 arasındadır. Cinsel kölelik düzeninden elde edilen kazançlar yılda tahminen on iki milyar dolardır.
  • Küresel olarak, on beş ile kırk beş yaş arası kadınlar, kanser, sıtma, trafik kazaları ve savaşlardan daha ziyade, erkek şiddetinin sonucu hayatını kaybetmekte veya sakatlanmaktadır.
  • En az üç kadından biri dövülmüş, cinsel ilişkiye zorlanmış ya da hayatı boyunca başka türlü suistimal edilmiştir (tecavüz, kötü davranış). Genellikle, suistimal eden kişi aileden bir üye ya da kadının tanıdığı bir kimsedir. Ev içi şiddet, bölge, kültür, etnik köken, eğitim, sınıf ve din ne olursa olsun kadınlara karşı en yaygın suistimal şeklidir.
Artık bizde varız demek adına tüm bu suistimallere bir dur demek adınada  biz blog yazarlarınında birşeyler yapması gerektiğine inanıyorum ve ilk olarak bir çekilişle bu noktaya dikkat çekmek istedim artık bu tarz kadına yönelik şiddet ve suistimaller dursun istiyorum lütfen beni bu konuda yanlız bırakmayın ... BUNU DUYURMAK İÇİN VE ÇEKİLİŞE KATILAMAK İÇİN TIKLAYIN


 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder